PERISKOP: LP má ráda černou a miluje saka!

Přiznejte se, kdo z vás do minulého roku znal zpěvačku LP? Asi nikdo. A to už je tato americká rodačka z Huntingtonu na scéně více jak 15 let. Své první album „Heart-Shaped Scar“ vydala totiž Laura Pergolizzi, tak zní její pravé jméno, už v roce 2001. Slávu si užila až s vydáním své nejnovější desky „Lost On You“, ze které pochází i stejnojmenný hit.

Poznávacím znamením LP jsou její černé kučeravé kadeře. Kromě toho ji s nějvětší pravděpodobností také zahlédnete hlavně v černém kostýmku. Velkým vzorem americké zpěvačky je Bob Dylan, a proto se snaží do něj i stylizovat a myslet. Několikrát denně se prý sama sebe ptá: „Co by udělal Bob Dylan?“ Na otázku, která žena ji v životě inspituje odpovídá prostě – „já“.

S prvním albem nenasbírala LP příliš kladných ohlasů a tak se vrhal hned na to druhé. Ve studiu dokončila práci na druhé desce v roce 2004. Ohlas nebyl ovšem opět tak pozitivní, jak by si přála. Své snahy tak demotivovaná LP ukončila, odstěhovala se z New Yorku do Los Angeles a vrhla se na psaní písní pro jiné umělce. Dodnes vzpomíná na toto období zpěvačka velmi pozitivně. Pro magazín Interview loni na podzim řekla, že New York ji hodně zastavil a omezil. Podle jejích slov jí dalo nová křídla až Los Angeles. V této době také zjistila, že je v ní, jako skladatelce mnohem více. Pro CNN se zmínila o tom, že si myslela, že v každém skladateli je pouze omezený počet písní. Následně pak člověku dojde inspirace. Přesvědčila se ale o tom, že to pravda rozhodně není.

Dnes se tak může chlubit, že písně psané z jejího pera mají v repertoáru například Rihanna (Cheers (Drink To That)), Ella Henderson (Mirror Man), Leona Lewis (Fingerprint), Rita Ora (Shine Ya Light), The Veronicas (Lolita) či Cher. Pro tyto umělce skládala LP typicky popové songy. Ona však svou vlastní tvorbou z popu vybočuje. Její hudba vychází spíše z country a folku. Sama pop ale miluje a přirovnává ho k puzzlím. Podle LP je pop dobrý, vyzrálý a čistí člověku hlavu.

Na hudební scénu v plné síle a sama za sebe se vrátila LP až v roce 2014, kdy vydala své třetí studiové album „Forever for Now“, se kterým již sklidila kladnější reakce z řad kritiků. Získala si je hlavně svou netypickou barvou hlasu a samozřejmě hudbou samotnou. Úplný zlom přišel ale až o dva roky později. 6. prosince 2016 vydala své aktuální album „Lost On You“ a až s ním udělala díru do světa. Tedy i do Evropy. Z této dlouhohrající nahrávky pochází i doposud největší hity zpěvačky – „Lost On You“, „Other People“ nebo „Tightrope“.

Píseň „Lost On You“ byla napsána v období, kdy ukončila dlouhodobý vztah se svou přítelkyní a rýsoval se jí nový románek. V tu dobu se v ní odehrávalo mnoho emocí, které potřebovala dostat ze sebe. V písni se to projevilo a vzniklo tak dílo, které je plné melancholie. Zároveň zde však můžete cítit určitou dávku naděje.

Na nové desce pracovala LP usilovně. Když se ohlédne zpět a promlouvá k novinářům o svém předešlém albu, tvrdí, že s ním není zcela spokojená. Je prý až příliš hymnické. Na desku se podle zpěvačky nedostaly ty nejzásadnější momenty, které tam chtěla mít. Jako jedna z mála umělkyň přiznává, že když se člověk upíše velké nahrávací společnosti, je výrazně omezen. I díky tomu upadla v roce 2004 v zapomění. Hudební společnost ji chtěla tlačit do něčeho, v čem se absolutně necítila dobře. Chtěli z ní udělat multižánrovou zpěvačku a vybudovat jí image roztomilé holčičky. LP má však ráda černou a miluje saka.

Follow Štěpán Strejček:
25letý člověk zajímající se o hudbu všech žánrů, tedy snad kromě dechovky a vážné hudby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *