PERISKOP: Eurovision Song Contest

Soutěž, která každý rok láká k obrazovkám více než 200 milionů diváků z celého světa. Lístky na tento svátek hudby jsou během pěti minut vyprodány. Nejstarší nesportovní pořad na světě, který získal i zápis do Guinnessovi knihy rekordů. Téměř 62letá tradice. Lena, Loreen, ABBA, Celine Dione, Mans Zelmerlow. Tohle vše můžeme říct jen o jediné soutěži na světě – o Eurovision Song Contest. 

Česká republika se už třetí rok po sobě účastní největšího hudebního svátku v Evropě. Dva semifinálové a jeden finálový večer budeme moci sledovat opět na obrazovkách České televize. Bohužel v České republice se lidé k soutěži staví negativně. Vždyť tam pohořel náš největší hudební klenot, skupina Kabát. Co si však budeme nalhávat, v mezinárodní nabité konkurenci tato skupina pohořela právem.

Minulý rok se prokletí České republiky zlomilo a zpěvačka Gabriela Gunčíková se dostala do finále této prestižní soutěže. Ve finále skončila sice předposlední, ale což, vždyť je tou jedinou, která naší zem dostala do finále. Důležitým průlomem minulý rok bylo postavení vedení České televize k soutěži. Ta konečně přestala brát tento mezinárodní projekt na lehkou váhu a dočkali jsme se propracovanosti v lepší propagaci soutěže, v lepší vizuální pódiové propracovanosti, lepšího výběru songu, který konečně zněl alespoň trochu světově, a také v prospěch hrálo docela příznivé rozlosování pozic v semifinálovém kole. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na bezchybný hlasový projev Gabriely Gunčíkové.

V letošním roce se do soutěže přihlásilo 43 zemí, tedy o jednu více než loni. Po dvouleté pauze se vrací Portugalsko. Ani letos to nebude mít Česká republika lehké. V semifinále bude bojovat o postup s Austrálií, Ázerbajdžánem nebo Polskem. To jsou země, kterým se podaří téměř vždy postoupit do finále.

Eurovisong Song Contest je každoroční hudební soutěž pořádaná zeměmi, které jsou aktivními členy Evropské vysílací unie.

Každou zemi reprezentuje interpret s jednou soutěžní písní. Soutěžní příspěvky v každé zemi jsou voleny tamější veřejnoprávní televizní společností, která nominuje reprezentanty rovnou anebo vyhlásí národní kolo. Vybraní soutěžící se pak podle okolností účastní mezinárodního semifinále, respektive finále, kde svoji píseň předvedou v živém televizním přenosu. Prostřednictvím telefonického hlasování diváků a národních porot je následně zvolen vítěz. Podle pravidel diváci nesmí hlasovat pro soutěžícího ze své země. Soutěž se koná každoročně již od roku 1956 a je tak jedním z nejdéle běžících pořadů v televizní historii. S každoroční sledovaností nad 100 milionů diváků je také nejsledovanější nesportovní událostí na světě. Kromě účastnících se zemí je vysílána mimo jiné v Austrálii, Brazílii, Japonsku či ve Spojených státech. Od roku 2000 je soutěž živě vysílána také přes internet.

Účast v soutěži stála za počátkem úspěšné kariéry řady evropských umělců, z nichž nejvýraznější je skupina ABBA, vítěz z roku 1974, Domenico Modugno, který obsadil v roce 1958 třetí místo s „Nel blu dipinto di blu“, Celine Dion, která v roce 1988 zvítězila coby zástupkyně Švýcarska, a zpěváci Julio Iglesias, Cliff Richard či Olivia Newton-John. Mezi další soutěžící interprety, kteří dosáhli mezinárodního úspěchu, patří Loreen, Lordi, Patricia Kaas, Ruslana, Anouk a t.A.T.u.

Zdroj: Wikipedia.cz

Samozřejmě i Eurovize má své zajímavé momenty. Občas se nevyvede příliš výběr interpreta, a tak jsme se mohli kochat na našich obrazovkách například Verkou Serduchkou z Ukrajiny, která zemi reprezentovala v roce 2007. Na video z vystoupení se můžete podívat zde. Svou odlišnost dokázala naopak přetavit v úspěch zpěvačka Conchita Wurst, která v roce 2014 vyhrála v Kodani a utržila pro Rakousko druhé vítězství v historii. Conchita se také podílela na moderování ročníku 2015, který se konal ve Vídni. Ruská televize pasáže s Conchitou odmítla vysílat a tak vždy v době, kdy byla Conchita ve vysílání, přerušila vysílání a nabídla divákům přestávku ve vysílání. Nejvíce vítězství má na svém kontě Irsko. Irsko vyhrálo celkem 7krát. Následuje ho Švédsko, které je jen o jedno vítězství pozadu.

A kdo vyhraje ten letošní ročník? To je zatím ve hvězdách. Aktuálně probíhají národní kola a ze 42 zemí máme o písni jasno pouze v několika málo případech. Například Finsko si zvolilo za svého reprezentanta skupinu Norma John nebo Bělorusko vysílá na Ukrajinu skupinu Naviband. Velká Británie sází na baladu od Lucie Jones.

 

Follow Štěpán Strejček:
25letý člověk zajímající se o hudbu všech žánrů, tedy snad kromě dechovky a vážné hudby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *