Lenny: „Všechny písničky píšu srdcem.“

V pátek 3. března rozjela v Karlových Varech nadějná česká zpěvačka Lenny jarní část svého turné „Hearts Tour“. I my jsme vyrazili do Karlových Varů a rovnou jsme Lenny i vyzpovídali. Kdo zpěvačku inspiruje v jejím životě? O čem je album „Hearts“? Jak se jí podařilo uspět v Itálii? Nejen o tom jsme si s Lenny Filipovou popovídali.

 

Inspiruje tě nějak v životě (kariérním či osobním) tvá maminka?
Myslím si, že určitě ano. Nepřemýšlím nad tím ale prvoplánově. Na své mámě obdivuji hlavně to, jak je silná ženská, nikdy se nevzdává a má svou silnou vizi.

Co jiného nebo kdo jiný tě inspiruje v životě?
Inspiraci sbírám všude možně, ať už od jednotlivých lidí, z různých událostí okolo mě nebo z umění jako takového. Chodím hodně na výstavy, čtu knihy. Co se týče hudby konkrétně, za své hudební vzory považuji například Paula McCartneyho nebo Beyoncé. Jejich díla mě určitým způsobem také inspirují.

Studovala jsi ve Velké Británii. Je rozdíl mezi britským hudebním posluchačem a tím českým?
Hodně to cítím právě z profesního hlediska. O to více jsem to začala vnímat v tu chvíli, kdy jsem měla možnost vystupovat před britským publikem. Britové jsou hodně pozorní, mají veliký respekt k umělci. Tím nechci říct, že to v Čechách takové není. Vždy se chystám říct, že je britské publikum srdečnější. Pak ale odehrajeme třeba v Karlových Varech koncert s báječným publikem. Je to opravdu strašně individuální. Na Britech nemám ráda také spousta věcí. Nikdo není dokonalý a opravdu každé publikum je specifické.

Tvé album dostalo název „Hearts“. Název tedy evokuje, že ústředním motivem je láska či nějaké srdeční záležitosti. Je tomu skutečně tak?
Všechny písničky, co jsou na desce, jsem psala srdcem. Někomu to možná může přijít kýčovité, ale je pravda, že všechny písničky by měly být srdcové. Nepojednávají však pouze o lásce, nýbrž o všem, co srdce symbolizuje – tedy i bolest, smrt nebo lidské trápení. Samozřejmě jsou zde i pozitivní skladby jako „Hell.o“ nebo „Standing At The Corner Of Your Heart“, které mají veselejší a hybnější melodie.

Takže by se dalo říct, že to, co jsi měla v srdci, se promítlo do tvé desky?
Přesně tak a přesně podle toho se jmenuje ta deska. Název „Hearts“ mi shrnoval vše, o čem jsem věřila, že píši.

Jaký názor měla na album „Hearts“ tvoje maminka?
Album jsem se jí úplně poprvé bála pustit. Myslím si, že mamka je zdravě kritická. Když se jí něco nelíbí, nemaže mi med okolo pusy. Vždy mi řekne svůj názor. Naopak, když se jí něco strašně líbí, rozbrečí se. Takže jsem poznala, zda jsem na správné cestě nebo ne. Pravdou je, že jsem si album dělala hodně podle sebe, i za cenu toho, že by se třeba nemuselo líbit mým rodičům.

Na podzim jsi odjela turné k své desce. Bylo velice úspěšné. Čím si tento úspěch vysvětluješ?
Já sama byla strašně překvapená. Nemohla jsem uvěřit, jakmile jsem se dozvěděla, že je první koncert vyprodaný. Myslím si, že za úspěchem také stojí to, že jsem se snažila do turné vložit všechny své síly. Zařídila jsem si všechny vizuální efekty, mám ten nejlepší zvuk, který jsem mohla mít. Mám tým těch nejlepších a tvrdě pracujících lidí, kteří zařizují hladký průběh celého koncertu. Většina lidí mi říkala, že první turné bychom mohli udělat malé, ale já to chtěla opravdu udělat pořádně. Myslím si, že hrálo roli hodně faktorů, které si sedly dohromady a nakonec to vyšlo.

Na co se mohou lidé těšit na jarní části turné? Bude se nějak lišit od té podzimní části?
Toto turné je zamýšlené jako pokračování. Je tedy podobné jako jeho podzimní část. Snažili jsme se ho ale nějak vylepšit. Máme tak nové projekce od Matyáše Vordy z Mandrage a opracovali jsme zvuk.

V Itálii jsi nedávno prorazila s písní Hell.o. Plánuješ vydat v Itálii ještě nějaký singl, popřípadě celou desku?
Mám strašně velké štěstí, že je v Itálii opravdu skvělý tým a že se tam můžeme prezentovat opravdu luxusním způsobem. Vytvořili tam pro nás krásné zázemí a jejich přístup je velice profesionální. Tito lidé pracují každý den pro píseň „Hell.o“. Ohromně si vážím toho, že ti lidé byli mou hudbou natolik osloveni, že jim stálo za to, vytáhnout tuto skladbu do popředí.

Jak si tvou hudbou našli?
Bylo to asi tři čtvrtě roku zpátky, kdy mi napsal jeden pán z nezávislého italského vydavatelství. Slyšel píseň „Hell.o“ a řekl mi, že je přesvědčený, že v Itálii by měla píseň úspěch. Na to konto se o tuto možnost začali zajímat další lidé. Dostala jsem také radu, že pro písničku je dobré jednou za čas vycestovat a objevit se v Itálii reálně. Lidé pak mají přehled, kdo za tou písničkou je a ví, jak mluvím a přemýšlím. Určitě tak v létě vyrazím na nějaké italské festivaly a v Miláně bude na podzim koncert.

Plánuješ nějaký další singl pro Itálii nebo i pro ČR?
Určitě je to samozřejmostí. Jen mám trochu dilema. V Itálii album vychází teprve 10. března a já mám v sobě rozpor, protože mám napsanou kupu písniček, u kterých jsem přesvědčená, že by mohly mít také šanci uspět. V Itálii je však stále potřeba pracovat na promu alba „Hearts“. Svým časem se tak trochu musím vracet do minulosti. Jako umělec se snažím ale spíše být vždy o krok dopředu.

Follow Štěpán Strejček:
25letý člověk zajímající se o hudbu všech žánrů, tedy snad kromě dechovky a vážné hudby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *