Lady Gaga a její Halftime Show na Super Bowl 2017

Super Bowl 2017 se letos odehrával v Houstonu ve státě Texas. V mezičase vždy vystupuje významná hudební hvězda. Před 5 lety zazářila Madonna svým profesionálním vystoupením, před 2 lety Katty Perry a loni vystupovali Coldplay, Beyoncé a Bruno Mars. Letos vystoupila Lady Gaga, která své fanoušky potěšila svými největšími hity především z let 2008 a 2009.

Lady Gaga uvedla “svých 13 minut“ songem God Bless America z níž po chvíli přechází k songu This Land Is Your Land, po necelé minutě skáče ze střechy stadionu do centra dění na jakousi kovovou věž. V krátkém sestřihu zaslechneme několik málo krátkých úryvků z Love Game, Paparazzi, Edge Of Glory nebo melodii z Dance In The Dark. Z úst jí začnou znít slova hitu Poker Face. Poté Lady Gaga akrobaticky skáče přímo na pódium, aby hrdě odzpívala její nejvíce diskutovaný song Born This Way, ke kterému se později vrátím. Všechny nás překvapí song Telephone, který jsme již naživo v podání Lady Gaga dlouho neslyšeli zpívat. Vzpomínáte na rok 2010, kdy Lady Gaga k tomuto songu vydala videoklip a zároveň ukázala své přirození jako důkaz o tom, že skutečně není mužem? Poté následuje chytlavý song Just Dance – její první hitovka, kterou Lady Gaga pustila ven do světa, když jí bylo pouhých 22 let. Vzpomínám si, že mi kamarádka tento song dala do mp3 v době, kdy v České republice Gaga skoro nikdo neznal. Já jsem si říkal, co to je za holku a proč si tak zvláštně říká – Lady Gaga. Dnes se tomu směju… Mnozí z nás a určitě i já, můžeme říct, že tyto hitovky provázely naše dospívání a se sentimentálním úsměvem na ně vzpomínáme. Záhy nás Lady Gaga mile potěší baladou Million Reasons, kdy pozdraví svého otce a maminku. A je tu poslední song – Bad Romance – údajně její nejúspěšnější hit s naprosto dokonale originálním videoklipem. Nevím jak Vy, ale mně se videoklip velice líbil a stále líbí. Ale zpátky k vystoupení: Lady Gaga zakončuje Bad Romance a sní i celé vystoupení stylově – odhazuje mikrofon a skáče kamsi dolů v okamžiku, kdy chytí baseballový míč. A je konec. Člověk si v ten okamžik říká, že se vrátila zas ta stará dobrá Lady Gaga, kterou jsme měli tak rádi. Ta bláznivá holka, která při začátku své kariéry řvala I wanna be famous!

Jo, tohle byla ta Lady Gaga, která se nám tolik líbila. Používám minulý čas, protože se mi zdá, že od roku 2013 se povaha této umělkyně zásadně změnila. Jako by banální operace kyčelního kloubu v únoru 2013 změnila její chování. Pak půlroku rekonvalescence a z veselé holky se během pár měsíců stala zamyšlená žena. Trochu skok, ale je to tak. Mám pocit, že buď operace nebo tehdejší přemíra užívání drog mělo opravdu vliv na její psychiku. Každopádně od té doby je jiná a to mi nikdo nevyvrátí. A teď se vrátím k tématu Born This Way, ke kterému jsem sliboval již výše, že se vrátím. Jedna z mých hypotéz je i taková, že součástí její změny v chování může být konflikt mezi Lady Gaga a Madonnou. Madonna je královna popu, alespoň se to o ní říká už dvě ne-li tři desítky let. Říká se, že song Born This Way je kopií Madonnina songu Express Yourself z roku 1989. V roce 2012, kdy Madonna rozjela své turné, zařadila do něj i mashup Expres Yoursel/Born This Way/She´s Not Me. Všem bylo jasné, že Madonna rozpoutala válku s Lady Gaga. Fanoušci těchto dvou umělkyň se začali do krve hádat, která z nich je lepší. Pod každým videem Madonny nebo Gaga na youtube se dočtete, že Gaga kopíruje Madonnu nebo že Madonna neumí zpívat a že Gaga ji nekopíruje. Docela úsměvné, ale je až překvapující, kolik lidí se toho chytlo. Tehdy byla na turné i Lady Gaga, která reagovala slovy, že nepotřebuje Madonninu korunu, že je stejná, jako všichni obyčejní lidé a není žádný nadčlověk. Myslím si, že toto období nebylo pro Lady Gaga snadné. Vnímám Madonnin útok jako projev slabosti a neschopnosti se povznést nad fakt, že mohou být i jiné nadějné umělkyně, které mohou dosáhnout podobných výšin, jako Madonna. Ale to by nebyla ješitná Madonna. Mám Madonnu velmi rád, ale

tohle je věc, která mě u ní nikoli štve, ale mrzí. Měla tohle Madonna zapotřebí? Každý si odpovězte sám.

Co se mně líbilo na Super Bowlovém vystoupení v pojetí Lady Gaga? Určitě mě potěšila její politická nestrannost, kdy mnozí čekali, že Gaga bude druhým předkládat své politické preference. Nic takového se nekonalo a věřím, že to mnohé potěšilo. Konečně lidé nemuseli přemýšlet nad tím, zda Trump zničí nebo nezničí USA svým radikálním smýšlením apod. Odpočinout si bylo fajn a vděčíme za to Lady Gaga. Rozhodně nás překvapil její elán a připomenutí starých hitů. Také bylo zajímavé vidět progres v jejím tanci. Ano, zdá se mi, že Lady Gaga, která tvrdila, že její slabinou je tanec, se velmi zlepšila! Letos Lady Gaga vyráží na své turné Joanne World Tour a my se těšíme, v jakém duchu se bude její turné odehrávat. A taky tak trochu doufáme, že přeci jen zavítá do naší matičky Prahy. Máme Tě rádi, Lady Gaga!

Follow Štěpán Strejček:
25letý člověk zajímající se o hudbu všech žánrů, tedy snad kromě dechovky a vážné hudby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *